Altın neden düştü, Dolar neden yükseldi?
 • LİNA BAROKAS Köşe Yazıları
  • Köşe Yazısı
  • Okunma

  LİNA BAROKAS

  Bu hafta ons altın tarafında sert bir satış ile önemli bir seviye olan 1300 kırıldı. Bu kırılma yaşandığı anda herhangi bir verinin bulunmaması, yatırımcılar tarafından gelen “durup dururken neden böyle bir şey oldu” sorularını çoğalttı. Şimdi neden böyle bir gelişme olduğuna teknik fiyatlamaların dışında bir de makroekonomik çerçeveden bakalım.

  ***

  Eylül ayı FED toplantısı sonrası gelen açıklamalar, piyasa tarafından güvercin tonda algılanarak fiyatlanmıştı. Yani Dolar’da değer kaybı görmüştük. Fakat Dolar’daki değer kaybına rağmen, ons altında yükselişler 1340 Dolar seviyesinin üzerinde kalıcı olamadı. Sonrasında açıklanan 2. Çeyrek ABD büyüme rakamları yüzde 1,4 gerçekleşerek, yüzde 1,3 beklentisinin üzerinde kaldı. Bunun yanı sıra geride bıraktığımız haftada açıklanan ISM imalat rakamları da olumlu geldi. Diğer taraftan, 10 Yıllık ABD tahvil faizlerine baktığımızda da sert bir yükseliş görüyoruz, bu da Dolar’ı yukarı yönde destekleyen diğer nedenlerden biri. Makroekonomik verilerin son zamanlarda olumlu gelmesi ile FED üyelerinin açıklamaları da bu yıl içinde olası bir faiz artırımını destekler yönde olmaya başladı. Özellikle Clevelend Fed Başkanı Loretta Mester, 8 Kasım’daki ABD Başkanlık seçimlerimden önce 1-2 Kasım’da gerçekleşecek olan FED toplantısının canlı görülmesini vurguladı. Canlı derken, bu toplantıda faiz artırım ihtimalinin sıfır olmadığı anlamını çıkarabiliriz. Piyasa beklentilerini incelediğimizde Kasım ayı faiz artırımı için yaklaşık yüzde 16, Aralık ayı içinse yaklaşık yüzde 60 bir beklenti var. Olumlu veriler ve söylemlerle kasım ihtimali de biraz ön plana çıksa da, kasımda gerçekleşecek faiz artırımına henüz piyasa hazır değil gibi gözüküyor.

  ***

  Gelelim öteki nedenlere. 8 Kasım ABD seçimlerden önce, Hillary Clinton ve Donald Trump arasında gerçekleşen ilk münazara ’da Clinton’ın üstün gelmesi haberleri, piyasada tarafından olumlu fiyatlanarak, Dolar’ı yükseltti. Peki, piyasa neden Clinton’ı istiyor? Clinton’ın ekonomi politikaları Obama’nın politikalarının devamı gibi görülüyor. Daha çok orta sınıfa hitap eden Clinton, asgari ücreti artışına, orta sınıfın vergilerini azaltarak, istihdam piyasasındaki gelir eşitsizliğini düzenleme yönünde açıklamalarda bulunuyor. Aynı zamanda söylemlerinde yapısal sorunlara ve eğitime de değinmeyi ihmal etmiyor. Trump’ın asgari ücret ile ilgili açıklamaları ise Clinton’a göre daha çelişkili. Clinton’ın politikalarının ABD’nin vergi gelirlerini arttırması beklenirken, Trump’ın vergi politikalarının ise düşürmesi bekleniyor. Dış ticaret ile ilgili açıklamalarına bakarsak, Trump Avrupa Birliği ile müzakere aşamasında olan Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı Anlaşmasına (TTIP) karşı geliyor, aynı zamanda Çin mallarına yüzde 45 tarife uygulayarak ABD malını desteklemeyi hedefliyor. Genel olarak baktığımızda Clinton, küreselleşme ve dış ticaret politikaları ve istihdam piyasasındaki gelir adaletine ilişkin piyasaya daha ılımlı mesajlar veriyor.

  ***

  Sonuç olarak, altının kritik bir seviye olan 1300 Dolar’ı kırması, göründüğü kadar nedensiz değilmiş. Son gelen verilerin olumlu olması, FED üyelerinin bu yıl içinde olacak faiz artırımını desteklemesiyle, piyasada Aralık ihtimallerinin daha da yükselmesi Dolar’ı küresel çapta güçlendiriyor. Özellikle 8 Kasım seçimlerinde Clinton’ın kazanacağına dair beklentiler ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesi de Dolar’daki kazançları genişletiyor.

  BU HAFTA PİYASALARDA DURUM

  Başlayan haftada gözler FED eylül ayı toplantı tutanakları ve Euro Bölgesi sanayi verileri ile ticaret dengesinde olacak. Özellikle Almanya tarafından tüketici enflasyonu ve ZEW verileri, Euro üzerinde ve Alman borsası olan DAX endeksinde oynaklığı arttırabilir. Asya piyasasında ise, Çin’de açıklanacak olan enflasyon ve ticaret verileri, Japonya cari dengesi ön planda olabilir. Yurtiçi piyasada büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi ve cari denge takip edilecek. 

Diğer Köşe Yazıları (3 köşe yazısı)